BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 14624071
*
nr 1462 4071
Takfotogenlampa
omkring 1900, majolika. Diameter: 63 cm
Kondition: lösa prismor
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 25 april 2022
kl 20:41:19
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6420 Ljuskrona
med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:34
-
3244 Ljuskrona
Prismor. Höjd: 100 ca
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27
-
6304 Ljuskrona
Prismor. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:08
-
6377 Ljuskrona
Rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:23
-
6559 MÃ¥nskensampel
omkring 1900. Höjd: 50 ca
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:20
-
6345 Plafond
Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:43
*
Takfotogenlampa
Kondition: lösa prismor
nr 1462 4071
Takfotogenlampa
omkring 1900, majolika. Diameter: 63 cm
Kondition: lösa prismor
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 april 2022 |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6420 Ljuskrona
med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:34 -
3244 Ljuskrona
Prismor. Höjd: 100 ca
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27 -
6304 Ljuskrona
Prismor. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:08
-
6377 Ljuskrona
Rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:23 -
6559 MÃ¥nskensampel
omkring 1900. Höjd: 50 ca
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:20 -
6345 Plafond
Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:43



