![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 14624071
*
nr 1462 4071
Takfotogenlampa
omkring 1900, majolika. Diameter: 63 cm
Kondition: lösa prismor
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 25 april 2022
kl 20:41:19
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5016 Ampel
Karl Johanstil, mässing. Diameter: 56 cm. Höjd: ca..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:42
-
5238 Takarmatur
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, pla..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
5030 Takarmatur
mässing och glas, Höjd: 72cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:13
-
5255 Takarmatur
med glaskupor, 1930-tal. Diameter: 68 cm, höjd: ca..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:22
-
4100 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:31
*
Takfotogenlampa
Kondition: lösa prismor
nr 1462 4071
Takfotogenlampa
omkring 1900, majolika. Diameter: 63 cm
Kondition: lösa prismor
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 25 april 2022 |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5016 Ampel
Karl Johanstil, mässing. Diameter: 56 cm. Höjd: ca..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:42 -
5238 Takarmatur
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, pla..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
5030 Takarmatur
mässing och glas, Höjd: 72cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:13
-
5255 Takarmatur
med glaskupor, 1930-tal. Diameter: 68 cm, höjd: ca..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:22 -
4100 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:31